English Russian Ukrainian
Баннер
Швеція PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
28.09.2010 15:50
Недоступен ни однин перевод.

Королівство Швеція – країна, розташована на Півночі Європи в межах Скандинавського п-ва, а також на о-вах Готланд і Еланд у Балтійському морі. Межує з Норвегією та Фінляндією. Протоками Ересун та Каттегат відмежовується від Данії, омивається водами Балтійського моря.

Площа країни становить 450 тис. км2.

Населення – 8,95 млн чол.

Столиця – м. Стокгольм, офіційна мова – шведська. З 1995 р. Швеція увійшла до складу ЄС. Грошова одиниця – шведська крона.

Рельєф південної частини країни рівнинний з незначними висотами. Вздовж кордону з Норвегією, в центральній та північній частині країни простягаються хребти Скандинавських гір де знаходиться найвища точка Швеції, г. Кобнекайсе (2111 м). Гірські пасма поступово знижуються у східному напрямі.  Корисні копалини представлені залізними рудами, покладами міді, свинцю, цинку, золота, срібла, вольфраму та урану.

Клімат Швеції обумовлюється її географічним положенням. Розташування у високих широтах компенсується впливом Гольфстріму, завдяки якому середні температури січня в районі Стокгольма дорівнюють 0 - –2°С, липня - +18°. На півночі клімат більш суворий. Зима тривала і морозна, літо коротке й прохолодне. Річна сума опадів на рівнинах коливається від 500 мм на сході до 700 мм на заході, у горах досягає 1500 мм. Річкова мережа Швеції надзвичайно густа але більшість річок мають невеликі розміри. В країні нараховується до 100 тис. природних озер. Найбільшими є Венерн та Веттерн.

Більше половини території країни вкрито лісовими масивами з переважанням хвойних порід. Швеція входить до так званого північного планетарного лісового поясу. Лісові ресурси становлять одне з найбільших природних багатств країни.

До середини ХVІІ ст. королівство Швеції спромоглося створити одну з найсильніших армій у Європі. До початку ХІХ ст. Швеція контролювала значні території у сучасних Норвегії, Фінляндії, Росії та країнах Балтії. Внаслідок Північної війни з Росією королівство втратило східну частину своїх володінь.  Зберігаючи військову міць, Швеція утримувала нейтральний статус починаючи з 1814 р. і зберігала нейтралітет впродовж двох світових воєн. Починаючи з 1920-их рр., Швеція стає на шлях побудови шведської моделі соціалізму, що успішно проіснувала до середини 1970-их рр. Шведська модель загального добробуту досі вважається безпрецедентним прикладом поєднання ринкових механізмів з державним управлінням в економіці.

Швеція є однонаціональною країною з незначними національними меншина­ми, представленими вихідцями з Фінляндії, Данії, Югославії, Норвегії, Греції та Туреччини. Переважаючою релігією є лютеранство (87%). Демографічна ситуація може бути охарактеризована як кризова. Природний приріст населення від’ємний і компенсу­ється лише імміграцією; люди похилого віку складають понад 18% насе­лен­­ня, тоді як діти лише 15.  Частка міського населення складає 85%. Найбільшими містами (окрім Стокгольму) є Ґетеборг та Мальме.

Адміністративно Швеція поділяється на 21 лен (округ), кожен з яких ділиться на комуни. Главою держави є король Карл XVI Густав, що має радше представниць­кі функції. Виконавча влада належить уряду на чолі з прем’єр-міністром. Прем’єр-міністра обирають у парламенті. Законодавчою владою наділений однопалатний парламент, що складається з 349 депутатів. Парламент обирається всенародним голосуванням терміном на 4 роки. Провідними політичними партіями є соціал-демократична, Поміркована, Партія центру, Ліберальна народна партія, Християнські демократи, Ліва партія та Зелені.

Економіка Швеції є однією з найбільш стабільних у Європі. Поєднання капіталістичних відносин, високотехнологічного виробництва та досконалої системи соціального розподілу дозволили країні досягти надзвичайно високих стандартів життя. ВВП країни у паритеті купівельної спроможності валют складає 345 млрд дол. США, у перерахунку на душу населення – 38,2 тис. Сільське господарство забезпечує 1,6% ВВП, промисловість – 28, послуги – 70,5. Ресурсною основою для матеріального виробництва виступають гідроенергетичний потенціал, лісові та рудні ресурси. Промисловість Швеції орієнтована на експорт.

Галузі спеціалізації промисловості включають виробництво заліза та сталі, високоточного обладнання, підшипників, радіо-телекомунікаційних деталей, автомобілів, деревини, целюлози та паперу, харчів. Сільське господарство спеціалізується на виробництві ячменю, пшениці, цукрових буряків, м’яса та молока.

Експортні товари включають продукцію машинобудування, автомобілі, папір, деревину та целюлозу, чорні метали, хімікати. Імпортуються машини та устаткування, нафта та нафтопродукти, хімікати, автомобілі, харчі та одяг.