English Russian Ukrainian
Банер
Франція PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Вівторок, 28 вересня 2010 15:47

Французька Республіка – держава у Західній Європі, що охоплює площу 551,6 тис. км2. За розмірами території вона є найбільшою державою ЄС. Межує з Бельгією, Німеччиною, Люксембургом, Швейцарією, Італією, Монако, Андоррою, Іспанією; омивається водами Атлантичного океану, Середземого, та Північного морів. Протоки Па-де-Кале та Ла-манш відділяють її від Великобританії.

Населення країни складає близько 64 млн чол.

Столиця – м. Париж.

Грошова одиниця – євро.

Франція належить до країн засновників європейських співто­ва­риств, нині член ЄС.

Дві третини території Франції займають рівнини. Найбільшими з них є Паризький басейн, Аквитанський басейн та Лонгедок. У центральній частині Франції простягається Центральний масив (герцинська складчастість). На північному сході простягаються середньовисотні гірські масиви Вогез та Арденн. На південному сході розташовані Французькі Альпи з найвищою точкою Західної Європи – г. Монблан (4807 м.). На південному заході, уздовж кордону з Іспанією простягається гірський хребет Піренеїв. Серед корисних копалин виділяються поклади залізних, уранових руд, руд кольорових металів; є поклади кам’яного вугілля, бокситів, природного газу.

Клімат м’який. Середні температури січня на рівнинній території країни не опускаються нижче 0°С. Липневі температури зростають з північного заходу на південний схід від +17 до +23°. Кількість опадів змінюється від 600 до 1000 мм на рівнинах і сягає 2000 мм на схилах гір. Достатнє зволоження обумовлює густу річкову мережу. Найбільшими ріками країни є Луара, Сена, Рона та Гаронна. Натомість, у Франції дуже мало озер.

Корінні ландшафти Франції були представлені широколистими лісами з переважанням дуба та бука. Нині, ліси вкривають лише 25%  території з урахуванням штучних насаджень. Корінні ліси збереглися лише а гірських схилах Вогез та Французьких Альп. Ведуться активні лісонасаджувальні роботи у приморських піщаних пустках. Специфічна рослинність Середземно­морського узбережжя також зазнала докорінних змін внаслідок господарської діяльності людини.

Історія Франції бере початок від моменту розпаду Імперії Карла Великого у 843 р. і заснування Французького королівства, що входило до числа найбільших держав Європи. З кінця XVIII ст. країна переживає серію державних переворотів, та неодноразово змінює форми правління. За часів правління Наполеона Бонапарта, Французька імперія підкорила більшу частину Європи. З початку ХІХ ст. Франція розпочинає активні колоніальні завоювання у Африці, Південно-Східній Азії та Океанії, перетворившись на другу після Великобританії колоніальну державу. Остаточно кордони сучасної Франції було встановлено уже після ІІ світової війни.

Основу населення Франції складають французи (понад 90%). Національні меншини представлені у прикордонних ділянках країни та у найбільших містах, у першу чергу в Парижі. Переважаючою релігією є католицизм. Офіційна мова – французька. Нею спілкується все постійне населення країни. Темпи природного приросту складають близько 4 чол. на тис. жителів. Міграційне сальто додатнє і становить близько 1,5 чол. на 1000 жителів.

Рівень урбанізації сягає 77%. Найбільшими містами країни (окрім Парижа) є Марсель, Ліон, Тулуза, Ніцца, Страс­бург, Нант та Бордо. Париж належить до трійки провідних світових міст і найбільших культурних столиць світу. У Страсбурзі знаходиться понад 20 міжна­род­них інституцій, серед яких Рада Європи та Європейський Парламент.

Державний устрій. Франція являє собою унітарну президентсько-парламентську республіку. В адміністративному відношенні, країна поділяється на 22 області та 96 департаментів, а також 4 заморських області (Французька Гвіана, Гваделупа, Мартініка та Реюньйон). Крім того, Франція має ряд залежних територій, переважно в Океанії.

Головою держави є президент, що обирається прямим всенародних голосуванням терміном на 5 років. Виконавча влада представлена Радою Міністрів на чолі з прем’єр-міністром. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, що складається з Національних Зборів та Сенату. Провідними політичними партіями є Союз за народний рух, Рух за Францію, Національний фронт, Ліва радикальна партія, Французька соціалістична партія, Демократичний рух, Французька комуністична партія, Зелені та ін.

Економіка. Франція належить до сімки найбільш розвинених країн світу. ЇЇ ВВП у паритеті купівельної спроможності валют сягає 2,3 трлн дол. США, а в перерахунку на душу населення – 33,3 тис. Головною особливістю економіки країни є поступовий перехід від державної до приватної форми володіння найкрупнішими господарськими об’єктами. Нещодавно було проведено приватизацію таких гігантів як Єйр Франс, Франс-Телеком, Рено та ін.

У структурі ВВП понад 77% дає невиробнича сфера. Париж входить до провідних ділових центрів Європи та світу. Промисловість дає близько 20% ВВП. Провідними галузями є машинобудування (автомобіле- та судно­буду­вання, авіакос­міч­на промисловість, виробництво електротехніки та радіоелектро­ні­ки), хімічна (виробництво соди, добрив, хімічних волокон, пластмас), нафтопереробна і нафтохімічна промисловість. Експортне значення мають виробництво текстилю, одягу, галантереї. Розвинуті харчова промисловість і виноробство.

Сільське господарство характеризується високою продуктивністю виробництва та розгалуженою структурою. Переважає тваринництво м’ясного та молочного напрямів. Завдяки сприятливим агрокліматичним умовам Франція є одним із найбільших виробників зернових та цукрового буряку. Важливе значення мають садівництво та виноградарство. У субтропічних районах поширені оливкові плантації.

Експорт Франції включає машини та транспортні засоби, літаки, метали, пластмаси, фармацевтичні вироби, парфумерію та напої. Імпортуються устатку­вання, автомобілі, пластмаси, сира нафта, продукти хімічної промисловості тощо.