English Russian Ukrainian
Banner
Португалія PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 28 September 2010 14:38
There are no translations available.

Португальська Республіка – країна на заході Піренейського п-ва із площею 92 тис км2 та населенням 10,6 млн чол. Межує лише з Іспанією, омивається водами Атлантичного океану. Столиця – м. Лісабон. Офіційні мови – португальська та мірандська. З 1986 р. Португалія увійшла до ЄС. Грошова одиниця – євро.

Рельєф території характеризується переважанням гірських масивів на півночі та сході і рівнинними формами на півдні та заході. Найвищий гірський масив на континентальній частині країни – хребет Сьєрра-да-Естрелла (г. Естрелла з висотою 1993 м). Найвищою точкою країни вважається г. Понта-до-Піко (2351 м) на Азорських о-вах. Корисні копалини включають залізні руди, мідь, цинк, олово, вольфрам, срібло, золото, уран, мармур.

Клімат Португалії теплий. Середні температури січня коливаються близько +12°С, липня - 20°. Опадів випадає від 400-600 мм на рівнинах до 2500 мм у горах. Річкова мережа досить густа, найбільшими ріками є Тежу, Гвадіана та Дуеро. Ландшафти поєднують риси субтропічної та помірної зон. Ліси збереглися, пере­важ­но на схилах гір. З деревних порід виділяються корковий дуб, олеандр, евкаліпт, оливкове дерево, сосна італійська тощо.

Виникнення першої португальської держави датується 1179 р., коли Папа римський визнав незалежність Королівства Португалії, що відкололося від Іспанії у результаті феодальної роздробленості. На XV-XVI ст. припадає розквіт колоніаль­них завоювань, здійснених Португалією у Новому світі. Проте уже з ХVII ст. країна втрачає свої лідируючі позиції, а у 1755 р. зазнає втрат через землетрус, що повністю зруйнував Лісабон. Португалія неодноразово втрачала свою незалеж­ність. У 1910 р. у країні проголошено республіку. Політичну стабільність Порту­га­лія здобула лише у 1974 р., коли внаслідок військового перевороту було взято курс на демократизацію країни.

Населення Португалії – португальці. В країні майже відсутні національні меншини (чисельність нащадків вихідців з Африки не перевищує 100 тис чол. Переважаючою релігією є католицизм (85%).  Португалія переживає період демо­гра­­фіч­ної кризи. Незначний приріст населення відбувається завдяки імміграції, у т.ч. з країн Східної Європи. Рівень урбанізації відносно невисокий (59%). Найбільшими містами країни є Лісабон, Порту, Коїмбра, Брага, Сетубал.

Державний устрій країни – парламентсько-президентська республіка. Голова держави – президент, обирається строком на 5 років на основі всенародного голосування. Виконавча влада належить уряду (Рада Міністрів), законодавча – однопалатному парламенту (Республіканська Асамблея). Провідні політичні партії включають Соціалістичну, Соціал-демократичну, Народну партії, Лівий блок та Коаліцію демократичної єдності.  В адміністративному відношенні країна поділя­єть­ся на 18 округів на материку та два округи на Азорських о-вах та о-вах Мадейра.

Економіка Португалії зазнала кардинальних перетворень після вступу до Європейських Співтовариств у 1986 р. Інвестиції у інфраструктуру, ринкові перетворення, приватизація крупних державних компаній, у т.ч. телекомунікацій­них, сприяли перетворенню Португальського господарського комплексу на сучасну, орієнтовану на невиробничу сферу економічну систему. Послуги забезпечують понад 72% ВВП країни, промисловість – 25, сільське господарство – 3.  ВВП країни у паритеті купівельної спроможності валют у 2008 р. склав 244 млрд дол. США, у перерахунку на душу населення – 22,2 тис., що є суттєво нижчим за середній рівень по ЄС. Негативними факторами розвитку є недосконала система освіти. Після вступу східно-європейських країн до складу ЄС інвестиційна привабливість Португалії впала порівняно з новими країнами-членами.

Промисловість спеціалізується на виробництві тканин, одягу, взуття, деревини та корку, деталей та комплектуючих для автомобілів, телекомунікацій­ного обладнання,  металів тощо. Сільське господарство виробляє зернові, картоплю, помідори, оливки, виноград; розводять овець, велику рогату худобу, ведеться інтенсивне птахівництво.

Експорт представлений сільськогосподарською продукцією, винами, харчами, продуктами нафтопереробки, хімікатами, металами, сировиною тощо. Імпортується сільськогосподарська продукція, харчі, продукція хімічної промисло­вості, машини та устаткування метали тощо.

Last Updated on Tuesday, 28 September 2010 14:39