English Russian Ukrainian
Banner
Австралія PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 21 September 2010 09:56
There are no translations available.

Австралія, Австралійський Союз

 

Австралія (англ. Australia, від лат. australis – південний), Австралійський Союз (англ. Commonwealth of Australia) — країна, до складу якої входять Австралійський материк та острови, найбільший з яких — Тасманія. Австралія – єдина держава у світі, що цілком розташована на однойменному континенті на стикові двох океанів – Тихого й Індійського.

Австралія складається з шести штатів та двох материкових територій. Штати — Новий Південний Вельс (NSW; столиця Сідней), Квінсленд (QLD; Брізбен), Південна Австралія (SA; Аделаїда), Тасманія (TAS; Гобарт), Вікторія (VIC; Мельбурн) та Західна Австралія (WA; Перт), території – Північна територія (NT; Дарвін) та Територія федеральної столиці (ACT; Канберра).

Федеральний уряд здійснює керівництво окремою територією (Jervis Bay Territory) на південно-східному узбережжі, де знаходиться військово-морська база та столичний торговий порт.

Статус територій багато в чому аналогічний статусу штатів, за винятком того, що федеральний парламент може скасувати будь-яке рішення парламенту території.

Кожен штат і материкова територія мають свій парламент (однопалатний в Квінсленді та територіях, двопалатний в решті штатів). Керівники урядів штатів називаються прем’єр-міністрами. Королева представлена в штатах губернаторами.

Австралія має кілька залюднених зовнішніх територій: острів Норфолк, острів Різдва, Кокосові острови та кілька безлюдних територій: острови Ашмор и Картьє, територія островів Коралового моря, острови Херд і Макдональд та Австралійська антарктична територія (третина Антарктиди). Суверенітет Австралії над територією Антарктиди не визнається багатьма країнами.

Площа країни 7631,5 тис. км2 (з островами Тасманія, Кенгуру, Мелвіл та ін. – близько 7704,5 тис. км2).

Населення. Станом на 1 липня 2007 р. населення Австралії становило 20001546 чол. Більшість населення країни — нащадки імігрантів XIX та XX ст., більшість з яких прибули з Великобританії та Ірландії. За період після Першої світової війни населення країни збільшилось в 4 рази завдяки здійсненню програми стимулювання іміґрації.

Офіційна мова — англійська (особливий варіант, відомий як  австралійська англійська).

Нині 88 % населення Австралії мешкає у містах і складається на 82 % з англо-австралійців, на 7 % - з англійців, на 2 % - з італійців, на 1 % - з греків, на 7 % - з азіатів і на 1 % - з аборигенів.

Нащадки переселенців з Європи створили основу англо-австралійської нації. В результаті жорстокої експлуатації і переслідувань аборигенів їхня чисельність зменшилась з близько 300 тис. чол до 40-50 тис. чол. (1959). Корінне населення о-ва Тасманія — тасманійці — ще в ХІХ ст. було повністю винищене колонізаторами. В Австралійському Союзі близько 30 тис. українців, які живуть, зокрема, в містах Сідней, Мельборн і Аделаїда.

Населення розміщене нерівномірно. Пересічна густота — 1,3 чол./км2 , в штаті Вікторія — 11,3 чол., а в Північній Території — 0,01 чол. Основна маса населення зосереджена на південно-східному узбережжі. Величезна територія центральних і північних районів Австралійського Союзу майже не заселена.

Політичний устрій. Австралія — держава Співдружності (Commonwealth realm). Це означає, що країна прийняла Вестмінстерський статут 1931 р., згідно з яким її главою є британський монарх. Водночас Австралія є абсолютно самостійною державою.

Від 1953 р. номінальним главою Австралії є Королева Великобританії Єлизавета II, яка затверджує генерал-губернатора. Він відіграє виключно представницьку роль, проте в певний час має відповідні повноваження, зокрема, втручатись під час конституційних криз (подібних до Australian constitutional crisis of 1975 – Австралійської конституційної кризи 1975 року) тощо.

В країні представлені три гілки влади: законодавча (Парламент Австралії), виконавча (генерал-губернатор та уряд на чолі з Прем’єр-міністром) та судова.

Столиця країни – Канберра. Це штучне місто, створене з метою розв’язання суперечки між найбільшими містами Австралії (Сіднеєм та Мельбурном) за право називатись столицею країни. Розташована в північній частині Території федеральної столиці. За кількістю населення місто посідає 8 місце в країні, хоча поступається столицям всіх штатів, окрім Хобарта (столиці Тасманії). Визначними пам'ятками міста є: Будинок Уряду (офіційна резиденція генерал-губернатора Австралії), Будинок Парламенту, Верховний суд, військовий меморіал, Національна галерея, Королівський монетний двір Австралії, Австралійська національна бібліотека і Національний музей Австралії.

Географічне положення. Австралія простягається на 3200 км з півночі на південь (від 10°41' пн.ш., мис Йорк, до 39°11' пд. ш., мис Південно-Східний) і на 4100 км із заходу на схід (від 113°05' сх. д., мис Стіп-Пойнт, до 153°34' сх. д., мис Байрон). Із заходу і півдня омивається Індійським океаном, зі сходу і півночі – морями Тихого океану (Тасмановим, Кораловим, Тиморським і Арафурським). Береги розчленовані слабо, великі затоки – Карпентарія на півночі і Велика Австралійська на півдні; єдиний великий півострів – Кейп-Йорк.

Австралія – найменший з материків. Острів Тасманія відділений від Австралії протокою Басса шириною 224 км. Уздовж східного узбережжя Австралії на 2300 км простягається Великий бар'єрний риф.

Від Європи країна віддалена біля 20 тис. км, від США – 11-15 тис. км, від Індокитаю – 3,5 тис. км. Отже, Австралія виявилася суттєво віддаленою від основних джерел військової напруженості, і тому її практично не торкнулися війни ХХ ст. (за винятком японського бомбардування Дарвіна навесні 1942 р.). Одним із найсприятливіших факторів геополітичного становища країни нині є також її відносна близькість до держав Азійсько-Тихоокеанського реґіону (АТР), де поряд із Японією та Новою Зеландією Австралія – високорозвинена країна, а на північ від неї розташовується група динамічних нових індустріальних країн.

Політична ситуація. У країні найсильніші з усіх королівств Співдружності позиції республіканців. У лютому 1998 р. в Канберрі відбувся Конституційний конвент, більшість делегатів якого проголосували за перетворення Австралії в республіку.

1999 р. було проведено референдум з метою визначення бажання австралійців жити в республіці. За республіку проголосували 45,13 % (лише в Канберрі кількість прихильників республіки склала більше половини тих, що голосували, в інших територіях за республіку проголосували 39-48 %). Наприкінці 2005 р., згідно з соціологічним опитуванням, 46 % австралійців бажали, щоб Австралія стала республікою. Лише 34 % вважали, що на чолі держави повинен бути британський монарх.

Чимало політичних аналітиків вважали, що королева Єлизавета II — останній британський монарх, який є главою Австралийського Союзу.

У березні 2007 р. прем’єр-міністр Д. Говард висловив сумнів, що Австралія стане республікою, доки біля влади знаходиться королева Єлизавета II. Сам Д.Говард вважав себе монархістом.

Дата наступного референдуму невідома. На думку багатьох, Австралія стане республікою упродовж найближчих двадцяти років.

Країна має двопалатний федеральний парламент, який складається з Сенату (верхня палата, 76 сенаторів) і Палати представників (нижня палата, 150 депутатів). До складу парламенту також входить королева Великобританії, представлена генерал-губернатором.

Депутати нижньої палати обираються по одномандатних округах. Депутати обираються на 3 роки за мажоритарною виборчою системою. Жоден штат не може бути представлений менше, ніж 5 депутатами.

У Сенаті кожен із 6 штатів представлений 12 сенаторами, а кожна територія – двома. Вибори до Сенату проходять за партійними списками. Сенатори обираються на 6 років. Кожні три роки переобирається половина Сенату.

Уряд формується з депутатів нижньої палати, при цьому лідер партії (або коаліції партій) більшості автоматично стає прем’єр-міністром.

Основні партії — Лейбористська (Australian Labor Party), Ліберальна (Liberal Party of Australia) та Національна (National Party of Australia). Коаліція Ліберальної та Національної партій знаходиться при владі з 1996 р., а з 2004 р. контролює й Сенат.

Економічний розвиток. Австралія – одна з найбагатших мінеральними ресурсами країн світу: за покладами вугілля (116 млрд. т) вона знаходиться на 4-му місці в світі після США, Росії та КНР, причому вугілля Ньюкаслського басейну – одне з найвисокоякісніших і дешевих за собівартістю видобутку в світі. Австралія посідає перше місце в світі за запасами урану і 3-е місце – за родовищами залізної руди (15,8 млрд. т) після Бразилії та КНР; поблизу Перта й на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк розташовані другі у світі – після Гвінеї – за обсягом (біля 6 млрд. т) запаси бокситів. Австралії належить провідне місце у світі за покладами золота й алмазів (на північному заході країни). Особливо славиться Австралія шляхетним опалом, котрий вважається національним каменем.

Австралійський Союз — індустріально-аграрна країна з високим рівнем розвитку капіталізму. Великі концерни, тісно зв'язані з монополіями США і Англії, майже повністю контролюють економіку. Промисловість розміщена дуже нерівномірно; більша її частина зосереджена на південному сході країни.

У здійсненні міжрайонних зв'язків провідна роль належить залізничному транспорту. Загальна довжина залізниць — 42,4 тис. км. Майже всі залізниці державні. Найбільш забезпечені залізницями південно-східні і, частково, південно-західні райони Австралійського Союзу. Довжина автошляхів — понад 200 тис. км, переважна більшість їх зосереджена у південно-східній частині країни. Тоннаж торгового флоту — 541 тис. т. Головні порти: Сідней, Мельбурн, Аделаїда, Брізбен, Порт-Огаста, Фрімантл. Повітряний зв'язок здійснюється літаками великих національних та іноземних компаній.

Експорт країни представлений шерстю, алмазами, глиноземом, вугіллям, свинцем і збагаченими цинковими рудами; а також зерновими, м'ясом, цукром, нікелем, залізною рудою. Постійними торговими партнерами є Японія, США, європейські країни. Продукти сільського господарства становлять близько 85 % вартості експорту. Значна стаття експорту — поліметали. У невеликій кількості вивозяться чорні метали, устаткування.

Основні статті імпорту: нафтопродукти, транспортні засоби, верстати, текстиль, каучук та ін.

В експорті Австралійського Союзу значна питома вага Японії, Франції, ФРН, в імпорті — США.

Грошова одиниця — австралійський долар. До 1966 р. у вжитку був  австралійський фунт стерлінгів (1,25 австралійський фунт стерлінгів дорівнював 1 англійському фунту стерлінгів).

ВВП на душу населення близький до західноєвропейських країн. Країну було визнано третьою зі 170 за Індексом людського розвитку (Human Development Index) та шостою за якістю життя (за методикою журналу “Экономист”(2005). Ріст економіки триває, незважаючи на світову економічну кризу. Однією з основних причин успіху є економічні реформи – приватизація, дерегуляція та реформа податкової системи, які провадились урядом Д.Говарда.

В Австралії не було рецесії від початку 1990-х рр. У травні 2007 р. рівень безробіття знизився до 4,3 %, досягнувши найнижчої позначки за період від 1970-х рр. Сектор послуг, що включає туризм, освіту та банки, становить 69 % ВВП. Сільське господарство та видобуток природних ресурсів — 3 % и 5 % ВВП відповідно, однак при цьому вони становлять значну частку експорту. Головні покупці австралійської продукції – Японія, Китай, США, Південна Корея та Нова Зеландія. Значним є зовнішньоторговий дефіцит.

Природно-рекреаційні ресурси. Орографія. У рельєфі Австралії переважають рівнини. Близько 95% поверхні не перевищує 600 м над рівнем моря. Головні орографічні одиниці:

1) Західно-Австралійське плоскогір'я – середні висоти 400-500 м, з піднятими краями: на сході – хребет Масгрейв (г. Вудрофф, 1440 м) і Макдоннелл (г. Зил, 1510 м), на півночі – массив Кімберлі (висота до 936 м), на заході – плосковершинний пісковий хребет Хамерслі висотою до 1226 м, на південному заході – хребет Дарлінг висотою до 582 м.

2) Центральна низовина з переважними висотами до 100 м над рівнем моря. У районі озера Ейр найнижча точка Австралії – 12 м нижче рівня моря. На південному заході – хребет Фліндерсі Маунт-Лофті.

3) Великий Вододільний хребет, середньовисотний, з плоскими вершинами, крутим, сильно розчленованим східним схилом і порожнім, східчастим західним, що переходить у горбкуваті передгір'я (даунси). На півдні, в Австралійських Альпах, знаходиться найвища точка Австралії – гора Косцюшко, 2230м.

Сучасний рельєф Австралії значною мірою успадковує риси стародавнього рельєфу, що не зазнав з докембрійського часу різких тектонічних рухів. Поверхня Австралії піддавалася тривалому впливові, у результаті якого на виступах фундаменту утворився пенеплен – великі рівнини з острівними горами. Місця найбільшого занурення платформи зайняті алювіально-озерними рівнинами Центрального басейну і рівнинами морської й озерної акумуляції басейну Муррея та узбережжя затоки Карпентарія. Дещо вищі пластові рівнини розвинуті на схилах синекліз і сідловинах між ними, а також на північному заході і півдні Західно-Австралійського плоскогір'я, в областях крайових синекліз древнього фундаменту. Цокольні плоскогір'я і рівнини переважають у Західній Австралії. Кількаразова зміна флювіальних і аридних епох у неогені і плейстоцені визначила сполучення стародавніх і сучасних форм різного генезису. Великий Вододільний хребет виник на місці палеозойських складчастих систем.

Кайнозойський вулканізм обумовив появу тут лавових плато і рівнин, дрібних кратерів, вулканічних озер; з палеозойським вулканізмом пов'язане виникнення плато Антрим. Форми плейстоценового гірського заледеніння обмежені масивом Косцюшко. Найбільші райони карстового рельєфу: рівнина Налларбор, Блакитні гори, плато Барклі, плато Атертон.

Клімат. Велика частина Австралії лежить у тропіках, північ – у субекваторіальних широтах, південь – у субтропічних. Сумарна сонячна радіація постійно висока: на півночі і півдні – близько 590 кдж/см2 на рік, у внутрішніх районах – 750 кдж/см2; радіаційний баланс на більшій частині території – 250-290 кдж/см2, на півночі і північному сході – 335 кдж/см2. При невеликих висотах рівнин Австралії це обумовлює постійно високі температури на всьому материкові. Австралія майже повністю лежить у межах літніх ізотерм 20, 28оС, зимових 12, 20°С. Сезонні коливання температур виявляються в основному у внутрішніх районах тропічного поясу та в субтропіках. Жаркий район із січневими температурами вище 40°С – на північному заході (Марбл-Бар). Абсолютний максимум температур 53,1°С спостерігався у Клонкаррі (Квінсленд). Абсолютні мінімуми температур у внутрішніх районах Австралії падають до - 4, - 6°С. Морози стійкі тільки в Австралійських Альпах, де відзначені температури до - 22°С.

Положення більшої частини Австралії у континентальному секторі тропічного поясу обумовлює сухість клімату, що загострюється розтягнутістю материка з заходу на схід, слабкою розчленованістю берегів, бар'єром Великого Вододільного хребта на шляхах вологих вітрів з океанів. 38% площі Австралії отримує менше 250 мм опадів на рік. Однак тривалих посух не буває, тому що рівнинність материка і невелика довжина з півночі на південь сприяють проникненню всередину вологих вітрів як з півночі, так і з півдня. Влітку (грудень-лютий) над сильно нагрітою Австралією встановлюється Австралійський мінімум тиску, у який з північного заходу і півночі втягується вологий екваторіальний мусон, що приносить опади на узбережжя (понад 1500 мм на рік при 6-7 вологих місяцях). На південь від 22° пд.ш. вони скорочуються до 300 мм на рік з 4-5 дощовими місяцями, на західному узбережжі – до 250 мм.

На півдні материка проходить ряд антициклонів, що обумовлюють літню сухість південно-західної частини Австралії, рівнини Налларбор і Вікторіанських гір. На рівнинах Муррею і Дарлінга літні посухи пом'якшуються конвективними опадами. На сході вітри з Тихого океану несуть прогріте над теплим Східно-Австралійським плином вологе повітря. Його підняття по схилах гір обумовлює орографічні опади, особливо рясні між 16 і 19° пд.ш. У Кернсі випадає найбільша кількість опадів в Австралії – 2243 мм. Літній максимум опадів простежується на півночі від лінії Сідней – мис Північно-Західний. Взимку (червень-серпень) спадні струми висотних антициклонів досягають охолодженої поверхні материка; над Центральною Австралією чітко виражений Австралійський максимум тиску. Вітри, що рухаються від нього, несуть сухе континентальне тропічне повітря на півночі і північному заході, з чим пов'язаний сухий сезон на материку на північ від 15° пд.ш.

Над Південною Австралією випадають циклонічні дощі на лінії полярного фронту між помірними і тропічними повітряними масами (у Перті за червень-серпень випадає 494 мм опадів – 55% річних). На східному узбережжі на південь від Сіднея дощі розподілені рівномірно протягом року, підсилюючись восени з активізацією циклонічної діяльності на полярному фронті.

Залежно від термобаричних умов і характеру зволоження в Австралії виділяються пояси субекваторіального, тропічного і субтропічного клімату. Великий Вододільний хребет, що затримує теплі і вологі вітри з Тихого океану, загострює розходження в ступені зволоження східного узбережжя і внутрішніх районів Австралії і відокремлює океанічні сектори у всіх поясах. Пояс субекваторіального клімату на північ від 20° пд.ш. характеризується постійно високими температурами (20-28°С) і чергуванням літніх вологих і зимового сухого сезонів. Майже повністю лежить у внутрішньоматериковому секторі, лише на північному сході узбережжя виділяється більш вологий океанічний сектор. Найбільшу площу займає пояс тропічного (пасатного) клімату між 18° і 30° пд.ш. із секторами – континентальним пустельним (центр) і напівпустельним (на заході, півночі і сході від 145° сх.д.) і морським (на східному узбережжі і навітряних схилах гір) з жарким вологим літом і теплою менш вологою зимою.

Пояс субтропічного клімату включає Південну Австралію; у ньому виділяються сектори: південно-західний середземноморський з жарким сухим літом і прохолодною вологою зимою, південно-східний мусонний, рівномірно вологий протягом року, і континентальний зі зростаючою до центра посушливістю, аж до пустельного на схід рівнини Налларбор.
Водні ресурси

З пануванням пустельного і напівпустельного клімату пов'язаний слабкий розвиток поверхневого стоку. Загальний обсяг річного стоку – 350  км3 (менше, ніж на інших материках). Шар стоку на більшій частині Австралії – близько 50 мм на рік, лише на навітряних схилах Великого Вододільного хребта 400 мм і більше. 7% площі Австралії належать басейнові Тихого океану, 33% площі – басейнові Індійського океану. 60% території материка займають області внутрішнього стоку з рідкими тимчасовими водотоками. Найбільші і найдовші лементи належать басейну озера Ейр (Куперс-Крик, Дайамантина та ін.). Стік у лементах спостерігається тільки після епізодичних літніх злив. На карстовій рівнині Налларбор поверхневий стік відсутній. Більшість рік зовнішнього стоку короткі, з невиробленим подовжнім профілем і нерівномірним режимом стоку, судноплавство є лише у низов'ях, мають переважно дощове живлення.

Повені відповідно до сезону дощів у більшості рік літні, лише у Південній Австралії – зимові, а на південному сході – осінні. Найбільш повноводні і рівномірні за стоком – ріки, що починаються у Великому Вододільному хребті; найнепостійніші – ріки західного узбережжя, що стікають з напівпустельних прибережних плато. Найбагатоводніша ріка Австралії – Муррей (Марри) з головною притокою Дарлінг – найдовша ріка Австралії (довжина 2740 км). Ріки Східної Австралії мають великі запаси гідроенергії, однак вода використовується переважно для зрошення земель. Найважливіші гідроенергетичні та іригаційні споруди є на pіках Муррей, Маррамбіджи і Лакдан (Новий Південний Вельс), Орд і Суон (Західна Австралія), Бердекін (Квінсленд). Велике гідротехнічне будівництво ведеться в Сніжних горах для перекидання вод Сноуї-Рівер у систему Муррея, що дозволить зросити великі площі земель у головних сільськогосподарських районах Австралії.

На території Австралії багато стародавніх озерних улоговин, що заповнюються водою лише після епізодичних дощів. Більшу частину року вони вкриті глинисто-солончаковою кіркою. Найбільші озера Австралії – Ейр  Торренс, Амадієс, Герднер. Великі скупчення дрібних озер (до 400) на південному заході Австралії – рівнина Солоних озер.

Особливість Австралії – її багатство на підземні води, що накопичуються на глибинах 1,5-2 км. Більше ніж 15 артезіанських басейнів займають синеклізи фундаменту. Великий Артезіанський басейн у Центральній низовині – найбільший у світі (пл. 1736 тис. км2). Підземні води – важливе джерело водопостачання посушливих районів, але через сильну мінералізацію води придатні в основному для промисловості і транспорту та для обводнення пасовищ.

Рослинність. Органічний світ Австралії із середини крейдового періоду розвивався в умовах тривалої ізоляції, тому флора материка дуже своєрідна (до 75% видів ендеміки) і виділяється в Австралійську область. Найбільш характерні для неї евкаліпти й акації. Про докрейдові сухопутні зв'язки Австралії з Південною Америкою та Африкою свідчать загальні сімейства протейних і деяких хвойних, південні буки та ін. Флористичні зв'язки з Малайським архіпелагом і островами Меланезії у неогені обумовили відповідний характер флори тропічних лісів північних і східних районів Австралії при значному її ендемізмі. Рослинний покрив Австралії відбиває як історичні особливості його формування, так і сучасні гідротермічні умови, у першу чергу ступінь зволоження території. Окраїни материка (крім західної) зайняті вологими лісами – вічнозеленими тропічними на північному, евкаліптовими підтропічними на південному сході і південному заході.

Зі збільшенням континентальності клімату у глиб материка вологі ліси змінюються тропічними і підтропічними сухими евкаліптовими лісами, рідколіссями і саванами. У сухих внутрішніх частинах Австралії розвинуті чагарникові і трав'янисті формації. Перевага чагарникових заростей – скребів у напівпустелях і злакових у пустелях – специфічна особливість Австралії. Найбільше значення серед рослинних ресурсів Австралії мають природні пасовища в областях напівпустель і саван. Ліси товарного значення займають близько 2% площі материка. Велика частина їх складається з евкаліптів, які дають тверду деревину, що не піддається гниттю, цілющі олії і камедь.

Фауна. Своєрідність тваринного світу Австралії дозволяє виділити її в особливу Австралійську область. Фауна Австралії відрізняється стародавністю, високим ступенем ендемізму, відсутністю копитних, приматів і хижих (крім дикого собаки дінго, завезеного людиною). На материку збереглися представники фауни мезозою і третинного часу, у тому числі більшість існуючих на землі сумчастих, а також найдавніші із ссавців - однопрохідні яйцекладні єхидна і качкодзьоб. Багато тварин Австралії винищені в результаті полювання і зміни ландшафту внаслідок господарської діяльності людини. Завезення кроликів, що знищують значну частину пасовищ, сприяло зменшенню сумчастих. Зникли деякі види кенгуру, на межі вимирання сумчастий вовк, деякі види вомбатів.

Ландшафти. На рівнинах Австралії чітко виражена географічна зональність субекваторіального, тропічного і субтропічного поясів. Розташування більшої частини Австралії у тропічному поясі обумовлює переважний розвиток ландшафтних зон цього поясу. Найбільшу площу займає зона пустель з річною кількістю опадів до 200-250 мм, але через інтенсивне випаровування (200-300 мм у рік) з високим індексом сухості (3 і більше). Переважають ландшафти піщаних пустель з епізодичним поверхневим стоком; значні запаси підземних вод підтримують існування злаків. Плато і плоскогір'я зайняті кам'янистими пустелями з рідкими ксерофітними чагарниками, із широким розвитком реліктових латеритних кор. Сучасні кори - сольові, головним чином кремінні та гіпсово-сульфатні, займають найбільшу площу в пустелях Центрального басейну, де широко розвинуті глинисті і глинисто-солончакові галофітні пустелі.

На сході Центральної низовини з підвищенням зволоження і зниженням індексу сухості до 2 зона чагарникових напівпустель змінюється зоною тропічних рідколісь, сухих лісів і саван.

У субекваторіальному поясі Австралії на північ від 18° пд. до 12° пд. ш. лежить зона саван, рідколісь і чагарників. Найбільшу площу займають підзони пустельних саван і сухих саван, рідколісь і чагарників, у ландшафтах яких провідне місце належить саванам і рідколіссям. На півостровах Арнемленд і Кейп-Йорк, де індекс сухості нижче 2, виділяється підзона вологих високотравних саван і саванних лісів. У субтропічному поясі через різкі кліматичні розходження секторів найпомітніша диференціація ландшафтів. Індекс сухості підвищується від 2 і менше на окраїнах материка до 3 і більше на рівнині Налларбор. Зональні типи ландшафтів повторюються на західній і східній окраїнах субтропічної Австралії: зони субтропічних вічнозелених лісів і чагарників до центра переходять через ландшафти рідколісь і чагарників у зону чагарникових степів. Рівнина Налларбор зайнята зоною субтропічних напівпустель і пустель. Великий Вододільний хребет – єдиний зонально-орографічний бар'єр Австралії.

Уздовж його навітряних східних схилів простягаються лісові зони: у субекваторіальному поясі на північ від 15° пд.ш. – постійних вологих вічнозелених лісів, між 15 і 28° пд. ш. – вічнозелених тропічних лісів, менш вологих, переважно евкаліптових, на південь від 28° пд.ш. – мусонних субтропічних лісів, евкаліптових. На західних підвітряних схилах переважають зони вічнозелених ксерофітних рідколісь і саван. В Австралійських Альпах найповніше виявляється висотна поясність ландшафтів.

Заповідний фонд. Природні ландшафти Австралії сильно змінені людиною. Охорона природи найкраще забезпечена у Південній Австралії. Території Австралії, що охороняються, - національні парки і резервати, становлять приблизно 0,2% території. Найбільші національні парки (площа понад 40 тис. га – 400 км2) - Маунт-Косцюшко в Австралійських Альпах, Уайперфілд і Уілсонс-Промонторі у південно-східній Австралії, Еунгелла у Квінсленді. В Австралії виділяються три природних країни, що збігаються зі структурно-морфологічними провінціями: Західне Австралійське плоскогір'я зі слабко розвинутим поверхневим стоком, з перевагою ландшафтів тропічних пустель і напівпустель; Центральна низовина – країна акумулятивних низинних рівнин з чіткою географічною зональністю, з наростанням континентальності клімату до внутрішніх районів і зміною ландшафтів рідколісь і саван у тому ж напрямку напівпустелями і пустелями; Великий Вододільний хребет – головний вододіл і кліматичний поділ Австралії з перевагою гірсько-лісових ландшафтів.

Історико-культурні ресурси. Сіднейський оперний театр – символ Австралії (такий як кенгуру та коали), був відкритий 1973 р. за участі Королеви Великобританії. Переможцем міжнародного конкурсу на спорудження будівлі, участь в якому брали 233 спеціалістів із 32 країн, став данець Ієрн Утсон. Будівництво театру, яке мало закінчитись 1963 р. і коштувати 7 млн. дол., тривало на 10 років більше і обійшлось у 100 млн. дол. Більшу частину цих грошей вдалося отримати завдяки лотереям. Споруда нагадує гігантського білого лебедя, який розпустив крила і ось-ось злетить.

Будинок Королеви Вікторії (Qиееп Victoria Building) – чудово відреставрована, елегантна будівля у вікторіанському стилі (1898р.) в Сіднеї. Вітражі, коване залізо та величезний годинник, який щогодини демонструює сцени з британської історії. Перетворений в торговий центр з 190 магазинами, кафе та ресторанами.

Харбор Бридж (The Sydney Harbour Bridge) – найдовший в світі (550 м) арочний міст: довжина його арочного прольоту становить 550 метрів. Через нього транспорт потрапляє з району Сіті у Північний Сідней. Будівництво мосту закінчилось у 1932 р. та коштувало 20 млн. дол.

The Great Hall – споруджена за проєктом архітекта Едмунда Блеккета в неоґотичному стилі будівля Університету Сіднея. На великих вітражах зображення англійських королів та засновників Оксфорда й Кембриджа.

Будинок Єлизавети Бей був збудований відомим архітектом Джоном Верне для Олександра Маклея у 1839 р. Тепер це національний музей.

Міська ратуша Брісбена  (Brisbane City Hall) – розташована в вікторіанському домі на центральній площі міста. Нині в її будівлі знаходиться Міський художній музей. Хоча будівля й оточена будинками-баштами, з її оглядового майданчика відкривається чудовий вид на місто.

Китайський Квартал (Chinetown) являє собою найстарішу частину міста Брум. Найцікавіші будівлі розташовані на Карнарвон-стріт. Китайські лавки перетворились на ресторани для туристів, в магазини для продажу перлів та перламутру. Тут також знаходиться знаменитий кінотеатр під відкритим небо, збудований у 1916 р. – Sun Pictures.

Нова будівля Парламенту (м. Канберра). При його будівництві частина пагорбу було знято, але потім землю повернули на місце і зробили на ній газон. Австралійці кажуть, що це єдиний парламент в світі, де люди ходять по головах своїх політиків.

Каршльон – Дзвонова вежа, подарована  Канберрі британським правлінням.

Олімпійський стадіон Сіднея – найбільший спортивний комплекс в історії Олімпійських Ігор. Під його арковими зводами з легкістю можна вмістити чотири Боїнги-747. Ця величезна спортивна споруда розроблялась з урахуванням всіх особливостей рельєфу. Арену стадіону можна побачити з будь-якої точки трибун: глядачам не заважають колони чи інші допоміжні конструкції.

Таун-холл (Sydney Town Hall) був побудований у 1870 р. Там проходять концерти, влаштовуються офіціальні прийоми, виставки, публічні асамблеї.

Австралійський музей (Australian Museum) має прекрасну бібліотеку з мистецтва аборигенів та народів південної частини Тихоокеанського реґіону. Природничо-історичний музей знайомить з австралійською фауною, висвітлює культуру аборигенів. На першому поверсі є скелет, який сидить в кріслі-гойдалці, скелет вершника на скелеті коня та ін. Тут також є колекція птахів з усіх кутків континенту. Є й експозиція про життя та культуру аборигенів.

В Музеї Сучасного Мистецтва (Museum of Contemporaries Аrt) представлений сучасний живопис та скульптура, в тому числі і австралійських художників та скульпторів.

Художня галерея Нового Південного Вельсу (Art Gallery of New South Wales) знаходиться у парку Домен. В ній представлені достатньо повні збірки творів європейського мистецтва, починаючи з епохи Відродження, японське мистецтво та живопис австралійських художників початку XIX століття. Один із залів відведений творам аборигенів, там також експонуються тимчасові виставки творів місцевих племен.

Музей Мінт (Mint) був збудований 1840 р. як диспансер; нині це музей мистецтва, нумізматики та філателії.

Комплекс Театрального Мистецтва (Реrforming Arts Complex), в якому знаходиться два театри, концертний зал та зал на 4700 місць, а також ресторани і магазини, розташований на Мельбурн-стріт у м.Брісбен.

The Powerhouse Museum – музей в якому кожний знайде для себе щось своє. Тут є виставки і декоративного мистецтва, і ремесел аборигенів, і наукових та технічних новацій.

Museum of Arts and Science. У цьому музеї чудово представлені мистецтво аборигенів, живопис на корі та дерев'яні скульптури з островів, висвітлено історію Північної території. У відділі природничих наук – чимало унікальних експонатів, зокрема отруйна медуза.

Старий Ghan – колекція локомотивів, які їздили колись по вузькій колії між Аліс-Спрінгс та Аделаїдою.

The Australian War Memorial – національний військовий музей. Тільки тут розумієш, скільки жертв принесла Австралія, допомагаючи європейцям у всіх конфліктах. Австралійські солдати воювали в Судані, Китаї, Кореї, Малайзії, В'єтнамі, брали участь у військових діях у Перській затоці.

Район Рокс (The Rocks) – це місце поселення перших колоністів, які прибули з Англії 200 років тому. Назву району дали скелі з пісковику. Розташований у південній частині Харбор-Брідж, навпроти Опери, він притягує туристів своїми магазинами та ресторанами. Там завжди щось відбувається – театральна вистава на вулиці, безкоштовній концерт чи виступ музикантів в одній з численних пивних.

Cadman's Cottage – найстаріший дім Сіднею (1816р.), перетворений у музей.

Західно-австралійський музей знайомить з колекціями різних морських тварин, тут представлений скелет кита довжиною 25 метрів. Лапідарно висвітлюється історія колонізації та аборигенів. У музеї демонструється найбільший в світі метеорит вагою 11 тонн.

Музей корабельних аварій присвячений найзнаменитішим аваріям кораблів та демонструє небезпеку плавання в тих водах, де є рифи.

Старий млин (Old Windmill) – одна з найстаріших будівель Квінсленду. Перший млин, який в XIX ст. використовували також як шибеницю для страти в'язнів.

Історичне село Вегін (Wagin Historical Village), що стало музеєм у 1978 р., зберегло достовірність відображення побуту австралійців початку XX ст. Воно включає в себе 24 будівлі, серед яких будівля пошти, збудована в 1911 р., де можна побачити старе телеграфічне обладнання, школа з оригінальним устаткуванням та книжками, що збереглися з тих часів, житлові будинки, збудовані в 1880-х рр., та інше. Також тут представлено чимало зразків сільськогосподарської техніки австралійських селян.

Стара Мельбурнська Тюрма (Old Melbourne Goal), розрахована на утримання 600 чоловік, була збудована в 1841-45рр. Вона відома також тим, що тут був повішений відомий бушренджер (дослідних неосвоєних земель) Нед Келлі. За весь час існування тюрми в ній було повішено 178 чоловік. Перші страти проходили дуже врочисто, в присутності численного святково одягненого натовпу, включно з дітьми та жінками.

The Cape Willoughby Lighthouse – найстаріший маяк Австралії, споруджений 1852 р. на острові Кенгуру. Він працює і досі, проте не зберіг свого первинного вигляду.

Етнографічні ресурси. Корінне населення Австралії – австралійці – в класифікації народів Землі знаходиться абсолютно відокремлено. Антропологічно австралійці належать до одного з варіантів австралоїдної раси. У мовному відношенні вони також відокремлені.

До приходу європейців у XVIII ст. австралійці були розселені по всьому материку. Чисельність їх на той час становила, вважають дослідники, 250-300 тис. чол. Господарство та культура австралійського населення перебували на той час на надзвичайно низькому рівні. Вони вели кочовий образ життя, не знали землеробства та скотарства. Основними їхніми заняттями були полювання та збирання плодів, інколи – рибальство.

Найхарактерніша форма релігії австралійців – тотемізм.

Питання про походження корінних австралійців до сьогодні остаточно не вирішено.

Первісно “біле” населення Австралії становили карні злочинці, які прибували сюди з Англії на каторгу (з 1788 р.)., частково – військові та службовці. Етнічно це були англійці, а також шотландці та ірландці.

З 860 чол. у 1788 р. населення збільшилось до 33 тис. (з них – 85% заслані) у 1820 р., коли почала розгортатись масова вільна іміграція.

Переселенці на початку походили з Англії та Ірландії, а з другої половини ХІХ ст. – з країн переважно Південної Європи (Італії, Греції, Сербії та ін.), а також з Центральної та Східної Європи (німці, чехи, поляки, росіяни, українці та ін.). Значною була іміграція з Японії та, особливо, Китаю і контрактація на роботу меланезійців та філіппінців.

Неєвропейські імігранти залишались дуже відокремленими в побутовому відношенні, вихідці ж з європейських країн в значній мірі злились з переважаючим англо-ірландо-шотландським населенням. Так, на думку дослідників, утворився сучасний англо-автралійський народ, що

послуговується діалектом англійської мови, створив своєрідну, різко відмінну від англійської літературу і свої “колоніальні” форми побуту, що дуже різнять його від населення метрополії.

Місце на туристичному ринку. Загальні тенденції розвитку туризму позиціонування на певних ринках. Основні центри туризму (міста, курорти, маршрути) Пропозиція на ринку України. Туристичні зв’язки з Україною

2006 р. міжнародний центр вивчення громадської думки Anholt Nation Brands провів опитування, учасників якого просили відповісти на питання: "Яку країну світу Ви б відвідали, якби таку можливість Вам надали безкоштовно?"

У дослідженні взяли участь 25903 чоловік із 35 країн світу з усіх континентів. На питання соціологів відповідали громадяни Росії, США, Малайзії, Данії, Єгипту, Нової Зеландії, Туреччини, Індії, Естонії, Бразилії, інших країн.

Як критерії вибору опитаним пропонувалося взяти до уваги рівень розвитку національної економіки, політичну систему, культурно-історичну спадщину, стереотипи відносно населення, а також визначні туристичні пам’ятки.

За даними опитування, Зелений континент є найбільш привабливим місцем відпочинку для жителів як економічно розвинених держав, так і держав, що розвиваються. При цьому рівень доходів респондентів, їхня освіта або соціальний статус не позначилися на уподобаннях.

Організатори відзначають, що на перше місце Австралію вивело уявлення про громадян цієї країни як про "доброзичливих, чуйних людей з почуттям гумору".

Прикметно, що переважна більшість опитаних ніколи не були в Австралії й сформували власну думку, спираючись на відомості з літератури, телевізійних передач і кінофільмів.

Австралії поступились Великобританія, Німеччина, Італія, Канада й Швейцарія. Єдиною країною Азійського континенту, що потрапила в першу десятку, стала Японія.

Найпривабливіші туристські атракції. Улуру або Аєрс-Рок – “червоне серце” Австралії – найбільший у світі моноліт (його висота 348 метрів, а довжина окружності - 9 км) та найсвятіше місце для місцевих аборигенів. Як і у айсберга, на поверхню виступає лише восьма частина масиву. Стара скеля здається зовсім гладкою, але її основа порізана прихованими печерами, що з давніх часів слугували аборигенам для ритуальних та культових церемоній. Їхні стіни вкриті наскальним живописом з незапам'ятних часів. Величезна скеля відома тим, що вона змінює свій колір, як хамелеон, впродовж всього дня: від усіх відтінків вогненно-червоного, до ніжно-лілового, блакитного, рожевого, коричневого. А коли тут випадають рідкі для цих місць зливи, по сідловинах та жолобах збігають сріблясті потоки води. Побачити це явище вважається великою вдачею.

Блакитні гори – це Національний Природний парк, який знаходиться в 110 км від Сіднея. Ці гори вкриті евкаліптовими лісами, а сама назва походить від кольору евкаліптового масла, що випаровується і пливе над лісами. Найвищою точкою є гора Вікторія висотою 1111 м.

Ця гірська система довгий час вважалась нездоланним бар'єром і серед каторжан (які були першими колонізаторами Австралії) ходили чутки, що саме за ними знаходиться Китай, а, отже, і свобода. Тільки в 1813 р. трьом дослідникам вдалося знайти прохід, який дозволяє перейти через гори. На території парку існує декілька оглядових майданчиків, звідки відкриваються чудові краєвиди на розташовані знизу долини, знамениті скелі „Три сестри" (гігантські кам'яні формації із легенд аборигенів), ущелина Луни, Великий Австралійський Каньйон.

Неподалік від Блакитних гір знаходяться печери Дженолан. Це найвидатніші гроти Австралії. В одній з дев'яти печер – велика кількість підсвічених вапнякових сталактитів та сталагмітів.

Сніжні гори знаходяться недалеко від Канберри. Тут же і гора Косцюшко, (2228 м) – найвища точка Австралії. Ці гори вкриті снігом з липня по жовтень та є головним центром для занять зимовими видами спорту в країні. Весною та влітку можна насолодитися чудовими пейзажами дикої природи.

У самому центрі Австралії знаходиться океан червоного піску та паралельно розкладених дюн – пустеля Сімпсон. Це найбільш суха, найменш доступна та найменш вивчена австралійська пустеля. За рік тут випадає приблизно 125 мм опадів. Одначе життя між безкінечними дюнами не завмирає. Несподіваний дощ перетворює широкі проходи між дюнами в запашні сади: насіння місяцями, а іноді роками чекає того моменту, щоб миттєво прорости після дощу. Проте кількості дощів недостатньо для проходження повного циклу розвитку рослин. Повсюдно ростуть лише чагарники з гострими колючками. Вони відіграють велику роль в житті місцевої фауни, забезпечуючи прикриття від спеки, світла, посух та хижаків. Пустеля безлюдна й для подорожі до неї необхідна серйозна підготовка. Туди полюбляють їздити туристи – любителі гострих відчуттів.

Острів Фрезер довжиною 120 км та шириною 15 км є найбільшим островом у світі, який складається виключно з піску. Він майже повністю вкритий зеленою рослинністю, яку іноді перетинають піщані дюни. Цей маленький земний рай мало відвідується через свою важкодоступність та відсутність доріг. На пляжі можна побачити чудове видовище – стада    стрибаючих брамбиз (коней, що повернулися у дикий стан), а в лісі – диких  собак Дінго, рептилій та черепах.

Печери Вомбеян включають в себе 5 печер: Fig Tree Cave, Junction Cave, Wollondilly Cave, Kooringa Cave. Вони були відкриті у 1828 р. австралійськими мандрівниками. Блукаючи по печерах, можна насолодитися красою, що створила сама природа.

Мейн-Бич – великий та гарний пляж з абсолютно білим піском, який тягнеться уздовж всієї бухти та починається там, де закінчуються крамниці.

Великий Бар'єрний Риф почав формуватися 10000 років тому та продовжує розвиватися. Мільярди коралових поліпів формують основу Бар'єрного Рифу. Морські анемони, „квіти рифів", які досягають 60 см в діаметрі, витягають свої кольорові щупальці в напрямку течії та виловлюють здобич. Тут існує неймовірний різнокольоровий світ тропічних риб, загадкових печер та чудових рослин.

Ріка Муррей за протяжністю посідає 5-е місце в світі. Лише завдяки її водам змогли вижити перші підкорювачі цього найпосушливішого в світі континенту. Муррей проходить через третину континенту. Нині по річці курсують пароплави, що перевозять туристів. Тривають такі подорожі від 2 до 7 днів.

Озеро Ейр – «мертве серце» Австралії, найбільше озеро, яке в посушливу пору року повністю пересихає, залишаючи 4-х метрову товщу солі на дні. Іноді виходить так, що соляні рівнини на півдні позбавлені води упродовж кількох років, а потім настає катастрофа. Проливні дощі переповнюють річки Фінк, Купер-Крик, Уорбертон, Дайамантина. Бурхливі потоки несуться зі швидкістю до 3 м/сек. Цей шалений потік води, частково вбираючись пустелею, зупиняє свій рух на соляній рівнині озера Ейр площею 10000 кв. км.

Це найбільша дренажна система в світі, яка знаходиться на 15 м нижче рівня моря і має 240 км в довжину та 80 в ширину. З початку минулого століття озеро вперше наповнилось після дощів 1974 р., а вдруге це сталося 1989 р. Але навіть тоді вода з озера випаровувалась під безжалісним сонцем, залишаючи лише стерильну соляну корку вогненно-білого кольору.

Озеро Берлі Гріффіна – величезна штучна водойма в центрі Канберри. Воно було створено в 1963 р. і названо на честь головного архітекта Канберри Берлі Гріффіна. Це чудове місце для відпочинку, рибалки та водних прогулянок.

Блакитне озеро вулканічного походження, утворилося в кратері вулкану, який востаннє вивергався 5000 років тому. Озеро загадково змінює колір від зимово-сірого до діамантово-блакитного.

Водоспади Маланда (Malanda Falls) – група водоспадів, що розташувалися на плоскогір'ї Атертон. Їхні струмки перетинають тропічний ліс, створюючи домівку для черепах та качкодзьобів.

Система озер Гіппсленд (The Gippsland Lakes) є найбільш визначною в Австралії. Система складається з 3-х чудових озер, що простяглись на 60 км. Вона починається з озера Веллінгтон на заході, сполучаючись з озером Вікторія через протоку МакЛеннанса, потім озеро Кінг і нарешті через штучну протоку з'єднується з популярним туристичним курортом – озером Ентранс.

Плато плоскогір'я Атертон являє собою хвилясті пагорби, де пасуться корови, розкішні тропічні ліси, водні каскади та озера, між якими розкидані численні села.

Королівський національний парк – другий за віком Національний парк у світі (після Національного парку Yellowstone в США). Він був заснований у 1879 р. На відносно малій території розташована неймовірне природне різноманіття. Парк є чудовим місцем для пікніків, заняттями серфінгом та тропічних прогулянок.

Маунт-філд парк (Mount Field National Park) – один із найстаріших парків Тасманії (заснований 1917 р.). Тут можна побачити величні ліси та багато невеличких озер, також велике високогір'я, вкрите снігом упродовж зимових місяців, 25 різновидностей евкаліптів (деяким з них вже більше 400 років і вони сягають 90-метрової висоти та 20 метрів в діаметрі), а на більших висотах кілометрами простягаються соснові ліси.

Національний Парк Калберрі (Kalbarri National Park) розташований на берегах річки Марчісон (Murchison River) в Західній Австралії. Тут мешкають червоні, сірі західні кенгуру, гірські кенгуру-валабі, а також 9 видів місцевих ссавців. Але Калберрі відомий й розмаїттям диких квітів, що тут ростуть у великій кількості.

Torndirrup National Park являє собою скелю у вигляді природного містка, який був створений водами океану. Води зі страшенним гуркотом заходять під „місток", створюючи вражаючий шумовий ефект.

Purnululu National Park – один з найдивовижніших національних парків Західної Австралії. Якщо дивитися на нього з літака, він схожий на бджолиний вулик: скеля має округлу форму та вкрита чорними і жовтими смугами.

Національний Парк Лінкольна (Lincoln National Park) площею 17 000 кв. км є улюбленим місцем відпочинку жителів штату Південна Австралія. Тут можна побачити вражаючі морські пейзажі, прогулятися серед евкаліптових дерев, спостерігаючи за австралійськими папугами, ему та кенгуру.

Lakefield National Park переважно вкритий мангровими деревами уздовж морських берегів, трав'янистою рослинністю на рівнинах та лісами на височинах. Також він славиться крокодилами, які мешкають у тамтешніх річках.

Основні центри туризму. Курорт Terranora Resort має звичайні басейни та басейни з підігріванням, спа з підігріванням у вигляді водоспадів; барбекю, сауну та майданчик для дитячих ігор, а також поле для гольфу з 18 лунками та тенісні корти.

Курорт Sunraysia Resort розташований в Мілдурі (“червона земля”). Відпочиваючим пропонується круїз по річці Мюррей на невеличкому пароході зі стерновим гвинтом чи судні-готелі з каютами, або на вітрильному човні. Серед місцевих красот – Трентхем, Лайндмен і Stanley Wine Co, Wentworth Gaol (Світ апельсинів), долина опалів. Також 7 полів для гольфу.

Курорт Mansfield Country Resort займає територію в тридцять п'ять гектарів. Місцеві красоти включають історичні човни, винні погреби, фестивалі та родео, поїздку верхи на конях вглиб країни, пішохідні мандрівки та подорожі на чотирьох колесах. Взимку пропонуються спуск на лижах зі схилів та лижні мандрівки.

Курорт Cedar Lake Country Resort розташований на мальовничих зелених пагорбах. На курорті вам запропонують проїхатись верхи на коні, прогулятись екзотичною місцевістю, покататись на велосипеді, пограти в теніс чи розслабитись в сауні, покупатись в басейні під відкритим небом, що підігрівається. Лише в декількох хвилинах їзди знаходиться Surfers Paradise –  місце чудових пляжів, крамниць, нічного життя та закусочних. Курорт має власний автобусний маршрут, що курсує з понеділка по п'ятницю від курортів до обраних центрів покупок і цікавих місць. В номерах є телевізори, DVD, кавоварки та тостери.

Курорт Nepean Country Club розмістився на 35 акрах за кілька хвилин їзди від Розбуда та за 80 кілометрів від Мельбурна. До послуг відпочивальників першокласне розташування, їм пропонуються організація пікніків, подорожі на автомобілі, збирання ягід, відвідання галерей, купівля спорядження, відпочинок на пляжі та дегустація вин. Місцевість навколо курорту багата на боулінг-клуби та поля для гольфу, на яких проводяться чемпіонати з цього виду спорту. Тенісні корти, що покриті водостійким покриттям, дають змогу грати в теніс цілорічно. Ресторан на курорті закритий лише в понеділок та суботу. Кафе працює щодня.

Курорт Murray Valley Resort розташований в місті Yarrawonga, за три години їзди від Мельбурна. Неподалік знаходиться улюблене туристами прісноводне озеро Mulwala (11000 акрів). Тут пропонуються катання на човнах, водні лижі та риболовля. Декілька клубів з ліцензіями пропонують такі розваги, як гольф, боулінг, гральні автомати та можливість пообідати в кафе. Yarrawonga славиться найбільшим гольф-клубом з полем для проведення чемпіонатів на 45 лунок.

Курорт Tamarind Sands розташований у 20 хв. їзди від південної околиці Coolangatta. Тут пропонуються незіпсовані пляжі, гарний серфінг та риболовля. У туристів є унікальна можливість відвідати тематичні парки (“Морський світ”, “Світ кіно”).

Курорт The Bright Resort розташований у самому серці мальовничого альпійського регіону. До уваги туристів – історичні будівлі, панорамні види, стрімкі гірські джерела, парки.

Курорт Lakeside Country Club розташований на 60 акрах землі, засадженої кущами. 30 акрів є приватною зоною для риболовлі або відпочинку з каное на озері. Розваги включають гольф, боулінг на траві, ігри у клубах Numurkah Golf та Bowls Club. До послуг туристів – прогулянки долиною Мюррей на колісному пароплаві, катання на лижах та ін.

Гірськолижний комплекс Бау-Бау (Baw Baw) знаходиться на відстані 157 км від Мельбурна. Зона катання 1450 - 1560 м, найдовша траса 680 м, 8 км бігових трас.

Гірськолижний комплекс Буллер знаходиться на відстані 230 км від Мельбурна і в 47 км від Менсфілда на висоті 1390 м. Максимальна висота катання 1790 м, 25 підйомників ,58 трас. Гірськолижний сезон триває з середини червня до середини вересня.

Гірськолижний курорт Перішер Блью розміщений на відстані 500 км від Сіднея. Лижний сезон починається в середині червня і закінчується на початку жовтня. Курорт знаходиться на висоті 1605 м, максимальна висота трас – 2054 м, кількість трас - 59, найдовша траса - 3 км, кількість підйомників - 34 (1 кабіна, 12 крісельних, 21 бугельний).

Гірськолижний курорт Требдо (Thredbo) – найвищий в Австралії, знаходиться на відстані 160 км від Канберри в Сніжних горах. Зона катання 1365-2037 м (перепад висот 672 м). 14 підйомників, найдовший спуск 5.9 км.

Фоллс Крік – один із найбільших і найсучасніших гірськолижних курортів Австралії. Він знаходиться у штаті Вікторія в 4,5 год. їзди від Мельбурна на висоті 1600 м. Максимальна висота катання 1842 м, 15 підйомників, більше 90 трас, найдовша протяжністю 3 км. Сезон триває з середини червня до середини веремня.

Хотхем – наближчий сусід і конкурент Фоллс Крік. У 20 км від курорту розташований аеропорт, що працює в зимовий час і приймає рейси з Сіднея і Мельбурна. Висота горі 1861 м. Базова станція знаходиться на висоті 1450 м. На горі працює 14 підйомників, є блія 80 варіантів трас, найдовша 2.5 км.

Пропозиція на ринку України. На початку 2007 р. в Україні подорожі до Австралії пропонували лише кілька турфірм. Зокрема, Черкаське бюро міжнародного молодіжного туризму "Супутник", а також київські фірми „Формула Холідей” та “АРТЕКС'94”. Остання пропонувала такі тури:  “Новая Зеландия (Окленд) — Австралия (Сидней) — Новая Зеландия (Роторуа)”, “Місто вітрил” (Сідней), “Незайманий світ” (Сідней, Великий бар’єрний риф).

Корисна інформація. Візи. Почесне консульство Австралії в Україні міститься в м.Київ на вул.  Комінтерну, 18/137. Телефони: (044) 235 7586; факс: (044) 246 4223. Режим роботи: 10.00-12.30 у понеділок – четвер.

Координати Посольства України в Австралії (Embassy of Ukraine in Australia):

P.O. Box 1567

Canberra, ACT 2601

tel.: (02) 6230 5789

tel./fax: (02) 6230 7298

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Для оформлення австралійської візи потрібні закордонний паспорт (якщо новий, то ксерокопії всіх заповнених сторінок попереднього); копія вітчизняного паспорта; 1 фото; анкета; ориґінал або факсова копія запрошення приймаючої сторони; копія договору з австралійською стороною; копія ліцензії турфірми; бронь готелю; довідка з місця роботи – на фірмовому бланку із зазначеннями посади, зарплати, підписами бухгалтера та керівника; документ про надання відпустки на час поїздки. Для жінок – свідоцтво про шлюб, ксерокопія свідоцтва про народження дитини (дітей). Для дітей – нотаріально завірений дозвіл батьків, 1 фото, копія свідоцтва про народження.

Термін оформлення візи – 7-14 днів.

Митні правила. Увезення національної та іноземної валют не обмежено, дозвіл на вивезення національної (понад 10000 австралійських доларів – AUD) та іноземної (еквівалент більше 5000 дол. США) підлягає декларуванню. Безмитним є увезення товарів вартістю до 400 AUD. Заборонено ввезення продуктів харчування, рослин та тварин, що знаходяться під захистом держави, а також виробів з шкіри, кісток, пір’я птахів, мушлів та коралів. Фрукти, овочі, вироби з дерева, рослини та насіння підлягають огляду.

Транспорт, таксі. Міські автобуси курсують від 05.00 до 23.00. Проїзд оплачується карточками, які можна купити в кіосках і на станціях. Вигідно придбати тижневі (зелені, 17,5 AUD) карточки, придатні на всі види транспорту, які діють від 09.00. У Сіднеї діє розгалужена мережа монорельсових потягів та прибережних суден. Таксі легко “зловити” на вулиці або замовити телефоново навіть вночі. Проїзд на таксі відносно недорогий. Діє ціла мережа водних таксі.

Дорожній рух – лівосторонній. Водії-іноземці повинні бути не молодшими за 21 рік і мати з собою права водія міжнародного зразка (на англійській мові), а також паспорт з діючою візою. Права міжнародного зразка дійсні упродовж трьох місяців з часу в’їзду в Австралію.

Гроші. Австралійський долар (AUD) дорівнює 100 центам. В обігу знаходяться банкноти номіналом в 100, 50, 20, 10 и 5 доларів, монети в 1, 2 долари, а також в 50, 20, 10 и 5 центів.

Банки працюють від понеділка по четвер від 09.30 до 16.00 (до 17.00 по п’ятницях), субота та неділя – вихідні дні, проте у деяких штатах працюють і в суботу вранці.

Обмін грошей краще здійснювати в банках, їхніх філіях в аеропортах або обмінних пунктах "Сінгапур Мані Ексчейндж" (без комісії), "Томас Кук" и "Амерікен Експрес". Менш вигідний курс в обмінних пунктах отелів.

Приймаються всі основні міжнародні кредитні карти і туристичні чеки (по карточках "Віза" можна знімати не більше $500 за раз, "Віза Прем’єр" – не більше $2500). Діє розгалужена мережа банкоматів АТМ. У невеликих приватних крамницях, особливо в провінції, оплата плитковими картками майже неможлива. Дорожніми чеками розраховуватись невигідно: деякі банки встановлюють доволі високі комісійні.

Крамниці. Крамниці працюють від 09.00 до 17.0, по п’ятницях вони зачиняються на 1-2 години пізніше, а деякі працюють і до 21.00.

Свята. Майже всі народні свята відзначаються по найближчих понеділках задля того, аби подовжити вихідні дні. Деякі інші свята: 26 січня – Новий Рік, День Австралії, 25 квітня – Пасха (Великдень), День Австралії і Нової Зеландії,  26 грудня – Різдво та День подарунків.

Кухня. Австралійська кухня – одна з найбільш розмаїтих та "строкатих" кухонь світу. Базуючись на англо-ірландських традиціях, вона увібрала в себе величезну кількість кулінарних прийомів азійської кухні, особливо японської, китайської та малайської.

М’ясні продукти відіграють ключову роль – поруч із традиційним австралійським стейком із кров’ю, а також ягнятиною та свининою різноманітних спокої приготування, широко використовуються м’ясо кролика, кенгуру, страуса ему, крокодила, опосума чи "місцеві делікатеси" з жуків та личинок "уітчетті".

Популярними є м’ясний пиріг із листкового тіста – "пай", мариноване ялове філе з каррі-шпинатом і густим соусом "бітрут", великий біфштекс "капіт", кенгуру в соусі з "квандонг" ("десертний персик"), страви з серії "буш таккер" (на вугіллі), курчата "Мельбурн" під соусом, біфштекс із м’яса кенгуру з грибами, а також салат зі згорнутих трубочками тонких шматочків яловичини та азійські "сате". Копчені реберця популярні поруч з беконом або піццею, китайський печений рис з куркою доповнює гострий суп "том-ям", а середземноморська "долма" зустрічається не рідше за російські пельмені. В якості легкої закуски популярні "ролл-сендвічі" – скручені в рулет бутерброди з різноманітною начинкою, а також "вегеміт" – густа темна маса з овочів та тіста, яку намазують на хліб.

Риба, устриці, мідії, восьминоги, краби, креветки, інші різноманітні морепродукти також є невід’ємною частиною австралійського столу. Австралійським національним блюдом вважається барракуда (особливо виловлена в районі Клівленду), а також запечена в вугіллі й травах форель, лососеві з Тасманії и риба "барраманді". До риби та м’яса найчастіше подають "чатні" – пряну приправу з яблук с додаванням імбіру, гвоздики та винного оцту.

Австралійське вино не поступається за якістю кращим європейським сортам. Такі сорти як "Семільон" із Хантер-Веллі, "Мускат" і "Токай" з північного сходу Вікторія або "Енніс Лейн" з Клер-Веллі, широко популярні і в світі. Пиво також високої якості і постачається в багато країн. Найвідоміші сорти "Боугз", "Вікторія Біттер", "Карлтон Коулд", "Кескейд", "Куперс", "Редбек", "Свон", "Пауерс", "Туїз", "Фостерс", "Форекс" та ін. В багатох районах випускають місцеві сорти пива також високої якості.

Корисні поради. Чайові не обов’язкові, але від них ніхто не відмовляється. У ресторанах рекомендується залишати 5-10% от суми рахунку, у готелях – 1-2 долари, в таксі округляють до цілого в більшу сторону.

У багатьох ресторанах діє система BYO (Bring Your Own - "приносить з собою"), яка дозволяє приносити свою випивку, якщо в цьому закладі замовлений обід або вечеря. Про це зазвичай повідомляє великий напис BYO на дверях або в вітрині ресторану.

Діють обмеження на продаж алкоголю – тільки з понеділка по суботу з 17.00 до опівночі (конкретний час різний в різних штатах), і тільки особам, старшим 18 років. Куріння заборонено в громадських місцях, урядових будинках, громадському транспорті та внутрішніх авіарейсах. У кафе та ресторанах також не зрідка діють обмеження на куріння.

Напруга в мережі 220-240 вольт, частота – 50 Гц. Розетки триштекерні ("австралійські"), адаптери вільно продаються у всіх магазинах.

Сонячна активність. На період від листопада по лютий припадає пік сонячної радіації, тож рекомендується носити головний убір та користуватись кремом від +15оС. Завжди рекомендується носити сонцезахисні окуляри.

На пляжі слід купатись лише між зеленими або жовто-червоними прапорцями. Жовтні або червоні прапорці означають небезпеку.

У країні можна купити опали – унікальне напівкоштовне каміння Австралії, рожеві діаманти, вироби зі шкіри кенгуру та сувеніри – зразки ужиткового мистецтва аборигенів.